Styrelsen

Annika Lindskog

ordförande
Universitetsadjunkt, Göteborgs universitet
Doktorand, Göteborgs universitet
annika.lindskog@ped.gu.se


Nils-Åke Tidman

vice ordförande, skattmästare, årsboksredaktör
Speciallärare, läromedelsförfattare
nilske.tidman@telia.com


Ingemar Lundström

ledamot och registrator
Gymnasielärare, Porthällagymnasiet
ingemar.lundstrom@hem.utfors.se


Christina Osbeck

ledamot
Universitetslektor, Karlstads universitet
christina.osbeck@kau.se


Bodil Liljefors-Persson

redaktör för Årsboken, ledamot
Professor i religionshistoria,
universitetslektor, Malmö högskola
bodil.liljefors@mah.se


Anna Lindstam
sekreterare
Grundskollärare, Näsbyparksskolan, Täby
anna.lindstam@taby.se


Ulf Jämterud

Gymnasielärare, Bromma gymnasium; lärarutbildare, Stockholms Universitet
ulf@jamterud.se

Ola Björlin

ledamot, recensionsansvarig
Gymnasielärare, Rudbeckianska skolan i Västerås; läromedelsförfattare
ola.bj@telia.com

Olof Franck

ledamot,
Docent i religionsfilosofi, universitetslektor vid Institutionen för didaktik och pedagogisk profession vid Göteborgs universitet, läromedelsförfattare.
olof.franck@gu.se
Tobias Johansson
Webbansvarig
Gymnasielärare, Västerhöjdsgymnasiet, Skövde
Tobias.c.johansson@skovde.se
Karin Kittelmann Flensner
Redaktör för RoL
Universitetslektor, Högskolan Väst
karin.kittelmann.flensner@lir.gu.se
Emma Hall
Ledamot
Gymnasielärare, Söderslättsgymnasiet i Trelleborg

FLR
Läs mer om föreningen här.

Stadgar
Läs FLR:s stadgar här.

 

| © FLR 2013 | Ansvarig för webbplatsen: Ulf Jämterud |